تبلیغات
ولایت امیرالمومنین - مباهله سند زنده اى براى عظمت اهل بیت (علیهمالسلام )

مباهله سند زنده اى براى عظمت اهل بیت (علیهمالسلام )

شنبه 26 مهر 1393 11:44 ب.ظ

نویسنده : محمد حسین شاهدی
 مباهله سند زنده اى براى عظمت اهل بیت (علیهم السلام )
غالب مفسران و محدثان شیعه و اهل تسنن تصریح كرده اند كه آیه مباهله در حق اهل بیت پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم ) نازل شده است و پیامبر تنها كسانی را كه همراه خود به میعادگاه برد فرزندانش حسن و حسین (علیهماالسلام ) و دخترش فاطمه (علیهاالسلام ) و علی (علیه السلام ) بودند، بنابراین منظور از ((ابناءنا)) در آیه منحصرا حسن و حسین (علیهماالسلام ) هستند، همانطور كه منظور از نساءنا فاطمه (علیهاالسلام )، و منظور از ((انفسنا)) تنها علی (علیه السلام ) بوده است و احادیث فراوانی در این زمینه نقل شده است .

ولی بعضی از مفسران اهل تسنن كه كاملا در اقلیت هستند كوشیده اند كه ورود احادیث را در این زمینه انكار كنند، مثلا نویسنده تفسیر المنار در ذیل آیه می گوید: این روایات همگی از طرق شیعه است ، و هدف آنها مشخص است ، و آنها چنان در نشر و ترویج این احادیث كوشیده اند كه موضوع را، حتی بر بسیارى از دانشمندان اهل تسنن مشتبه ساخته اند!!

اما مراجعه به منابع اصیل اهل تسنن نشان می دهد كه علی رغم پندارهاى تعصب آلود نویسنده المنار بسیارى از طرق این احادیث به شیعه و كتب شیعه هرگز منتهی نمی شود، و اگر بنا باشد ورود این احادیث را از طرق اهل تسنن انكار كنیم سایر احادیث آنها و كتبشان نیز از درجه اعتبار خواهد افتاد.
براى روشن شدن این حقیقت قسمتی از روایات آنان را در این باب با ذكر مدارك در اینجا می آوریم :
((قاضی نور الله شوشترى )) در جلد سوم از كتاب نفیس ((احقاق الحق )) طبع جدید صفحه 46 چنین می گوید:
مفسران در این مسئله اتفاق نظر دارند كه ((ابناءنا)) در آیه فوق اشاره به حسن و حسین (علیهماالسلام ) و ((نساءنا)) اشاره به فاطمه (علیهاالسلام ) و ((انفسنا)) اشاره به علی (علیه السلام ) است .
سپس (در پاورقی كتاب مزبور) در حدود شصت نفر از بزرگان اهل سنت ذكر شده اند كه تصریح نموده اند آیه مباهله درباره اهل بیت (علیهمالسلام ) نازل شده است و نام آنها و مشخصات كتب آنها را از صفحه 46 تا 76 مشروحا آورده است .
از جمله شخصیتهاى سرشناسی كه این مطلب از آنها نقل شده افراد زیر هستند:
1 - ((مسلم بن حجاج نیشابورى )) صاحب ((صحیح )) معروف كه از كتب ششگانه مورد اعتماد اهل سنت است در جلد 7 صفحه 120 (چاپ محمد على صبیح - مصر).
2 - ((احمد بن حنبل )) در كتاب ((مسند)) جلد 1 صفحه 185 (چاپ مصر).
3 - ((طبرى )) در تفسیر معروفش در ذیل همین آیه جلد سوم صفحه 192 (چاپ میمنیی - مصر).
4 - ((حاكم )) در كتاب ((مستدرك )) جلد سوم صفحه 150 (چاپ حیدر آباد دكن ).
5 -((حافظ ابو نعیم اصفهانی )) در كتاب ((دلائل النبوة )) صفحه 297 (چاپ حیدر آباد).
6 - ((واحدى نیشابورى )) در كتاب ((اسباب النزول )) صفحه 74 (چاپ الهندیة مصر).
7 - ((فخر رازى )) در تفسیر معروفش جلد 8 صفحه 85 (چاپ البهیه مصر).
8 - ((ابن اثیر)) در كتاب ((جامع الاصول )) جلد 9 صفحه 470 (طبع السنة المحمدیی - مصر).
9 - ((ابن جوزى )) در ((تذكرة الخواص )) صفحه 17 (چاپ نجف ).
10 - ((قاضی بیضاوى )) در تفسیرش جلد 2 صفحه 22 (چاپ مصطفی محمد مصر).
11 - ((آلوسی )) در تفسیر ((روح المعانی )) جلد سوم صفحه 167 (چاپ منیریه مصر).
12 - ((طنطاوى )) مفسر معروف در تفسیر ((الجواهر)) جلد دوم صفحه 120 (چاپ مصطفى البابی الحلبی - مصر).
13 - ((زمخشرى )) در تفسیر ((كشاف )) جلد 1 صفحه 193 (چاپ مصطفی محمد - مصر).
14 - ((حافظ احمد بن حجر عسقلانی )) در كتاب ((الاصابی)) جلد 2 صفحه 503 (چاپ مصطفی محمد - مصر).
15 - ((ابن صباغ )) در كتاب ((الفصول المهمی )) صفحه 108 (چاپ نجف ).
16 - علامه ((قرطبی )) در تفسیر ((الجامع لاحكام القرآن )) جلد 3 صفحه 104 (چاپ مصر سال 1936).
در كتاب ((غایه المرام )) از صحیح مسلم در باب فضائل علی بن ابی طالب نقل شده كه : روزى معاویه به سعد بن ابی وقاص گفت : چرا ابو تراب (علی (علیه السلام ) را سب و دشنام نمیگویی ؟!
گفت : از آن وقت كه به یاد سه چیز كه پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم ) درباره علی (علیه السلام ) فرمود افتادم از این كار صرف نظر كردم ... (یكی از آنها این بود كه ) هنگامی كه آیه مباهله نازل گردید پیغمبر (صلی الله علیه و آله و سلم ) تنها از فاطمه و حسن و حسین و علی (علیهماالسلام ) دعوت كرد و سپس فرمود: اللهم هؤ لاء اهلی : خدایا! اینها خاصان نزدیك من اند.
نویسنده تفسیر ((كشاف )) كه از بزرگان اهل تسنن است در ذیل آیه می گوید: این آیه قویترین دلیلی است كه فضیلت اهل كساء را ثابت می كند.
مفسران و محدثان و مورخان شیعه نیز عموما در نزول این آیه درباره اهل بیت (علیهمالسلام ) اتفاق نظر دارند، در تفسیر نور الثقلین روایات فراوانی در این زمینه نقل شده است .
از جمله به نقل از كتاب ((عیون اخبار الرضا)) درباره مجلس بحثی كه مامون در دربار خود تشكیل داده بود، این چنین مینویسد: امام علی بن موسی الرضا (علیهماالسلام ) فرمود: خداوند پاكان بندگان خود را در آیه مباهله مشخص ساخته است و به پیامبرش چنین دستور داده : فمن حاجك فیه من بعد ما جاءك من العلم فقل تعالوا ندع ابناءنا...
و به دنبال نزول این آیه ، پیامبر، علی و فاطمه و حسن و حسین (علیهماالسلام ) را با خود به مباهله برد...
این مزیتی است كه هیچ كس در آن بر اهل بیت (علیهمالسلام ) پیشی نگرفته ، و فضیلتی است كه هیچ انسانی به آن نرسیده ، و شرفی است كه قبل از آن هیچ كس از آن برخوردار نبوده است .


دیدگاه ها : نظرات
برچسب ها: مباهله ، عظمت اهل بیت ، حضرت علی ،
آخرین ویرایش: دوشنبه 28 مهر 1393 12:04 ب.ظ