تبلیغات
ولایت امیرالمومنین - شان نزول سوره هل اتی

شان نزول سوره هل اتی

دوشنبه 28 مهر 1393 11:53 ب.ظ

نویسنده : محمد حسین شاهدی
ارسال شده در: ولایت امیرالمومنین ،

مریض شدن فرزندان حضرت علی (ع) و فاطمه (س)

امام حسن (علیه السّلام) و امام حسین (علیه السّلام) در دوران كودكی بیمار شدند حضرت علی (علیه السّلام) و فاطمه زهرا (سلام الله علیها) از آن‌ها مواظبت بسیار كردند، و با خدای خود عهد كردند كه اگر حسن و حسین بهبودی بیابند، سه روز صبر كرده و روزه بگیرند تا به این وسیله شكر نعمت را به جای آورند.

چیزی نگذشت كه خدا كودكان را شفا داد، افراد خانواده (علی و فاطمه و فضّه و حسن و حسین (علیهم السّلام)) روزه گرفتند، تا به نذر خود عمل كنند.

در خانه غذایی نبود، امام علی (علیه السّلام) از مردی یهودی چند كیلو جو گرفتند (به روایتی جو را از او گرفت، تا پشمی برای او بریسد، و به روایت دیگر یك شب تا صبح اجیر شد تا نخلستانی را آب دهد و كمی جو بگیرد.) جو را نزد فاطمه (سلام الله علیها) آورد.

حضرت فاطمه (سلام الله علیها) یك سوّم آن را به زحمت و سختی آرد نموده و نان تهیّه كرد، هنگام افطار دور هم نشستند تا از آن تناول نمایند، ناگهان بی‌نوای گرسنه‌ای به در خانه‌ی آنان آمد، همه‌ی غذای خود را به وی دادند.

روز بعد هم روزه گرفتند و برای افطار یك سوّم دیگر آن جو را آرد كرده، و نان تهیّه نمودند، هنگام افطار، كودك یتیمی آمد، و درخواست غذا نمود، باز هم همه‌ی غذای خود را به وی دادند.

روز سوّم نیز روزه گرفتند و یك سوّم باقیمانده جو را آرد كرده و نان پختند، هنگام افطار غذای خود را به اسیر و عبد تازه آزاد شده‌ی درمانده‌ای دادند، و در این سه شب فقط با آب افطار ‌كردند.

آنان با آن كه خود روزه گرفته بودند، و احتیاج به غذا داشتند، راضی نشدند كه آن افراد بی‌نوا گرسنه بمانند.

روز چهارم كه نذر خود را ادا كرده بودند، حضرت علی (علیه السّلام) با حسن و حسین (علیهم السّلام) در حالی كه از گرسنگی بر آن‌ها ضعف شدیدی عارض شده بود، به حضور پیامبر (صلّی الله علیه  و آله و سلّم) آمدند، و موقعی كه حضرت نور دیدگان خود را با آن حال مشاهده نمود، اشك در چشمان آن بزرگوار (صلّی الله علیه  و آله و سلّم) حلقه زد و گریستند.

در همین هنگام (یعنی روز 24 ذیحجّه) جبرئیل سوره‌ی مباركه‌ی دهر را نازل كرد، رسول خدا (صلّی الله علیه  و آله و سلّم) به آنان مژده داد كه خداوند این آیات را درباره‌ی كارهای نیك و شایسته‌ی آنان فرستاده است، و آنان مقامی بس بزرگ در نزد خداوند دارند.

 

بخشی از آیات سوره‌ی مذكور (دهر یا انسان و یا هل اتی):

وَ یُطعِمُونَ الطَّعامَ عَلی حُبِّهِ مِسْكِیناً و یَتِیماً و اَسِیراً$ اِنَّمْا نُطعِمُكُم لِوَجهِ اللهِ لانُریدُ مَنْكُم جَزاءً وَ لا شُكُوراً$اِنّا نَخافُ مِنْ رَبّنا یَوْمَاً عَبُوساً قَمْطَرِیراً

آنان برای خشنودی خدا، خوراك خود را (با آن كه خودشان بدان نیاز دارند) به بی‌نوا و یتیم و اسیر می‌دهند و می‌گویند: ما برای خشنودی خدا به شما غذا می‌دهیم و از شما امید پاداش و تشكّری نداریم، ما از آن روزی می‌ترسیم كه قیافه‌ی گنه‌كاران در آن روز درهم كشیده است و آثار رنج از چهره‌هایشان پدیدار می‌‌باشد.دیدگاه ها : نظرات
برچسب ها: حضرت علی ، پیامبر ، امام حسن ، امام حسین ، حضرت فاطمه ، سوره هل اتی ،
آخرین ویرایش: سه شنبه 29 مهر 1393 01:00 ب.ظ